Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui tatălui în certificatul de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui tatălui în certificatul de naștere

Bună ziua,am un băiețel de 9 ani,in certificatul de naștere este recunoscut de un bărbat care nu este tatăl lui biologic. Acum cel care îi este tată vrea să îl treacă pe numele lui,ce e de făcut? Vă mulțumesc
Acțiune in contestarea recunoașterii de paternitate. (dacă într-adevar filiația s-a stabilit prin recunoaștere).
Dacă filiația s-a stabilit prin intermediul prezumției de paterniate (bărbatul din act era soț al mamei) atunci vorbim despre altă acțiune.
romascanu, moderator
Buna ziua,
Conform art. 429 C.Civ. TATAL BIOLOGIC poate porni o actiune in tagada paternitatii solicitand sa se stabileasca ca el este tatal copilului si sa fie trecut in certificatul de nastere.
dle Kiritescu,
2017 - 9 ani = 2008. Or, la vremea aceea nu exista Noul cod civil din care citati. (NCC se aplică numai în cazul copiilor născuți după intrarea lui în vigoare).

În plus, utilizatorul vorbește despre recunoaștere. Și cum ziceam: dacă filiația s-a stabilit prin recunoaștere, atunci acțiunea este de contestare a recunoașterii.
Dacă utilizatorul ne va mai povesti și altceva, vom mai vedea. Deocamdată nu pot ghici in frunzele mele de ceai dacă mama și tatăl din acte or fi fost soți la data concepției/nașterii copilului. (numai în acest caz putem vorbi de tăgadă de paternitate).
romascanu, moderator