avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

eu imi iau mostenirea dupa tata decedat mama are voie sa vanda partea ei din mostenire fara acordul mostenitorilor?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 17:48, 14 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
La dezbaterea mostenirii ramase de pe urma tatalui decedat copiii impart in parti egale 3/4 din masa succesorala si mamei ii revine 1/4.
Dupa dezbatere fiecare poate sa faca ce doreste cu acea cota ce-i revine fiind bun al sau si deci putand sa-l instraineze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere masa succesorala ionela-pc ionela-pc buna ziua, tata a decedat acum trei luni si am ramas , mama, eu si sora mea. va rog sa-mi spuneti care este termenul limita pentru dezbaterea masei ... (vezi toată discuția)
Mostenirea radu1982 radu1982 am o mica problema ...tatal meu a murit in martie 2009 iar bunicul (tatal tatalui meu)in luna august al aceluias an.bunica inca este in viata insa acum sunt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)