Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre si postnatal

Buna ziua. Am o nelamurire...cu prima sarcina am beneficiat de concediul pre si post natal(cel de 126 zile) pe care mi l-a platit angajatorul pentru ca eram angajata(salariata). Acum, cu a doua sarcina sunt PFA (I.I. intreprindere individuala mai exact). Intrebarea mea este: in aceasta situatie mai beneficiez de acest concediu de 126 zile?Si daca beneficiez, unde trebuie sa duc avizul medical de la doctor, la Finante? Eu intentionam sa-mi suspend activitatea pentru ca nu mai sunt apta fizic sa lucrez( am 7 luni in sarcina) si dupa ce nasc sa- mi depun dosarul pentru indemnizatie. Sper ca m-am facut inteleasa...Va multumesc frumos si astept un raspuns.
Aveti contract incheiat cu Casa de asigurari de sanatate pentru plata contributiei de 0.85% pentru concedii si indemnziatii ?
Nu am semnat nici un contract cu casa de asigurari de sanatate pentru indemnizatii. (nici nu stiam de asa ceva...)Eu platesc impozit pe venit ,si platesc si pentru sanatate trimestrial atat cat mi-au calculat cei de la Finante in functie de veniturile lunare pe care le-am declarat. Atat...nu stiu daca este suficient. Daca nu, mai pot face ceva acum? Va multumesc.
Plata impozitului si a c.a.s.s. nu are nicio legatura cu indemnizatia si concediu de maternitate.

Pentru a beneficia de acesta trebuie sa achitati cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii.