Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cetatean strain cu domiciliul in romania?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cetatean strain cu domiciliul in romania?

exista acest titlu?
fiica noastra este copilul..a doi cetateni!
eu cetatean ro si sotul cu dubla cetatenie cetatean german si roman
de curind ne-am reintors in tara si as vrea sa-i dobindesc fiicei noastre care are cetatenia germana , titlul de cetaean german cu domiciliul in romania!
nu doresc sa cer copilului cetatenia romana asta deoarece stiu ca statul german nu mai acorda 2 cetatenii(adica acorda dar numai pina la 18 ani cind copilul trebuie sa se hotarasca pt una din ele)
stiind ca ro va intra in eu, si presupunind ca poate nu vrem sa raminem in ro mai mult de 5 ani...trebuie sa-i fac copilului statutul.
am auzit de la politia de frontiera ca un cetatean strain nu are voie mai mult de 90 zile pe teritoriul ro!

rugamintea mea este:
daca cineva a mai trecut prin asta as fi recunoscatoare sa stiu de unde se incepe!
eu am incercat la evidenta populatiei, la serviciul pasapoarte..
toata lumea ma blameaza ca nu vrem sa-i cerem copilului cetatenia romana la care are dreptul din nastere! stiu! dar nu vad rostul !
pina cind va merge la scoala, ro intra in eu....si atunci nu mai sint granite..si nu de mai face diferenta
si poate ca noi iar plecam in germania..

as vrea sa gasesc o modalitate ca sederea ei pe teritoriul ro sa fie permisa!
eu am in germania statutul de cetatean roman cu domicilil in germania!
ma gindeam ca acest statut ar fi ideal si pt ea! dar cum se obtine si de unde??

care ar fi dezavantajele statutului???
sint?

multumesc anticipat
Saso, utilizator
exista cetatean strain cu resedinta in Romania (cu drept de sedere).
Eu am facut in decembrie pentru sotul meu care este cetatean francez si are un permis de sedere valabil 2 ani.
Acest permis de sedere se acorda de Biroul pentru strain de la directia pasapoarte.
Nu stiu daca se procedeaza la fel pentru copiii minori...asta trebuie sa mergi tu sa intrebi.