Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am un copil nascut in germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am un copil nascut in germania

in 1991 am nascut un baiat in germania,iar in 1992 am plecat in romania pentru ca am avut o problema si dupa aceea nu neam mai intors pentru ca sa inchis granita si as vrea sa stiu daca are vreun drept in germania pentru ca in buletin are trecut locu de nastere germania. si pana la 2 ani de zile ai copilului nu am luat alocatie doar ajutoru social.este nascut in orasu bochum.daca poate cineva sa se intereseze si sa imi lase un raspuns aici
Copilul nascut pe teritoriul Germaniei din parinti romani devine cetatean german daca:
cel putin unul dintre parinti are permis de sedere permanenta si a locuit neintrerupt in Germania cel putin 8 ani.

Conform legilor in vigoare, copiii nascuti in Germania ai caror parinti sunt cetateni straini pot dobindi cetatenia germana.Acest statut este valabil pina la majorat. Dar un copil cu parinti romani e posibil sa detina si cetatenia romana. Ambele cetatenii (si germana si romana) i s-au acordat la nastere, intr-un moment in care copilul nu a putut decide singur care este cea mai buna varianta pentru el. Tocmai de aceea, la majorat, statul german il pune sa aleaga una dintre cele 3 variante posibile:

1.pastreaza numai cetatenia germana;

2 pastreaza numai cetatenia romana;

3.pastreaza ambele cetatenii.

In rest nu cunosc sa aiba alte drepturi legale referitoare la indemnizatii/alocatii, etc.