Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă suspectul/inculpatul are dreptul de a nu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă suspectul/inculpatul are dreptul de a nu contribui la propria acuzare, poate fi silit la efectuarea expertizei psihiatrice ce are la bază presupunerea că a săvârșit o infracțiune (cu sau ”fără discernământ”)?

Codul de Procedură Penală, Art.99
(2) Suspectul sau inculpatul beneficiază de prezumţia de nevinovăţie, nefiind obligat să îşi dovedească nevinovăţia, şi are dreptul de a nu contribui la propria acuzare.
Constituția României, Art.23
(11) Până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti de condamnare, persoana este considerată nevinovată.
ContSters396991, utilizator
Efectuarea unei expertize psihiatrice nu are legatura cu textele de lege invocate de dvs.
Efectuarea unei expertize psihiatrice este prevăzută în același Cod de Procedură Penală, la art.184, deci are legătură cu acele texte.
Conform legii nimeni nu poate fi obligat sa se autoincrimineze.
In practica insa se pot intampla multe...

Expertiza psihiatrica nu ajuta la ancheta decat daca recunoaste in fata medicilor de la IML.
E posibil ca abordarea lor sa fie brutala sub aspect verbal pentru a obtine o marturisire dar nu cunosc niciun caz in acest sens fiind vorba doar de ceva teoretic sub aspectul posibilitatii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu sunteti obligat sa cooperati la expertiza psihiatrica, de ex. puteti tace malc tot timpul. Insa nu stim ce la concluzii vor ajunge medicii in aceasta situatie, deci s-ar putea sa nu li se para in ordine.
tgeorgescu a scris:

Nu sunteti obligat sa cooperati la expertiza psihiatrica, de ex. puteti tace malc tot timpul. Insa nu stim ce la concluzii vor ajunge medicii in aceasta situatie, deci s-ar putea sa nu li se para in ordine.

Un bolnav psihic cu adevărat nu tace în fața medicului psihiatru, sau a comisiei de expertiză.
Psihiatrul consultă numai cu privirea urmărind gesturile, clipirile, mimico-gestualitățile .......
Dacă taci malc, înseamnă că ești sănătos din punct de vedere psihic.
`
ATENȚIE`! - a fi bolnav psihic nu echivalează cu iresponsabilitatea.
Majoritatea bolnavilor psihici sunt responsabili mintal, chiar și schizofrenicii.
Este posibil ca din cauza bolii să nu suporți condițiile de detenție, și să fii internat la un Sanatoriu de Psihiatrie, deoarece ești sub tratament continu, și să stai internat până la terminarea pedepsei.
`
Dacă ești bolnav psihic sub tratament ambulator, nu te va ține în celula cu alți deținuți, deoarece ți-ar întrerupe tratamentul.
Penitenciarele nu au condiții de detenție pentru bolnavii psihic sub tratament medicamentos.
Dapix, utilizator