Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - norma de venit

Buna ziua,

doresc sa deschid un pfa la norma de venit cu codul CAEN 6202. Acest cod CAEN imi permite doar sa prestez servicii de consultanta in IT. Eu pe langa consultanta voi trebui sa fac si ceva development. Facturele le voi emite din PayPal cu textul de Consultanta pentru proiecte. In cazul unui control voi fi verificat asupra muncii mele, sau cum va avea loc? Imi va cere la control contractul dintre mine si persoana cu care colaborez?

Va multumesc.
In Codul fiscal avem:

ART. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit

[...]

(6) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe activități care generează venituri din activități independente, altele decât venituri din profesii liberale și din drepturi de proprietate intelectuală, definite la art. 67 , venitul net din aceste activități se stabilește prin însumarea nivelului normelor de venit corespunzătoare fiecărei activități.

Avand in vedere citatul de mai sus, este foarte probabil ca - la un eventual control - sa se urmareasca daca s-au desfasurat activitatile corespunzatoare codului CAEN.
Iulian MANEA, Contabil
Deci e obligatoriu sa am un contract semnat pe consultanta? Pentru ca as putea sa nu am o hârtie la mâna. Sincer nu îmi dau seama cum ar verifica ei cum fac eu consultanta sau altceva.
Cel care declara ca desfasoara o anumita activitate trebuie sa dovedeasca ca a desfasurat-o pe aceea, nu alta.