avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot să aduc băiețelul în România dacă e ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot să aduc băiețelul în România dacă e cetățean italian? Nu sunt lăsată să-l văd decât în prezența tatălui, care e violent cu mine

Eu stau cu tal baietelului de 8 ani si nu suntem casatoriti,baietelul are 5 ani si are un disturb autistic.Noi doi nu mai stam impreuna din iulie dar el ma batea si ma jignra in fata copilului de 4 ani,a refuzat permanent sa-i faca cetatenie romana la baietel,el are plangeri in politie si dosare penale i-a gasit si marihuana in casa ce trebuie sa fac sa-i obtin impatrierea baietelului in Romania la mine acasa ptr ca eu sunt romanca
Ultima modificare: Marți, 26 Septembrie 2017
Admin, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E cetățean roman prin naștere, trebuie doar sa transcrieri certificatul de naștere italian.
Judecati-va acolo pt a obține dreptul sa veniți în România cu copilul.
Dar am depus dosarul de doua luni si nu stiu nimic inca si nu pot sa vad copilul decat in prezenta lui ca nu vrea sa ma lase sa stau cu el il tine el cu forta fara nici un act judiziar ca zice ca el are casa si de lucru
Daca plec din italia cu copilul pana sa termina procesul ce se intampla
Ultima modificare: Duminică, 24 Septembrie 2017
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va poate acuza de rapire.
Ce dosar ati depus, unde si pentru ce ?
In italia,Ascoli Piceno,dosar penal maltratamenti in familie ptr ca ma batea si ptr ca nu ma lasa sa vad copilul fara el si ptr ca sa-mi dea copilul
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
interesati-va de stadiul lui .
Ar trebui sa va judecati si pt a avea dreptul sa va stabiliti cu copilul in Romania.

Alte discuții în legătură

Urgent - acuzație de răpire internațională de minor Roxanakayan Roxanakayan Buna ziua In anul 2015 m am căsătorit cu un cetățean iraqian , căsătorie efectuată in Romania si am plecat amândoi in Uk . In urma căsătoriei cu ... (vezi toată discuția)
Ce sa faca fiica mea in acest caz? Meuta Georgeta Meuta Georgeta 1-Fiica mea este in Italia 2-vrea sa vina acasa definitiv 3-vrea sa faca certificat de nastere Romanesc dar tatal copilului refuza sa dea actele desi nepotul ... (vezi toată discuția)
Plangere penala melissa2006 melissa2006 Buna ziua,as avea o intrebare si sper ca ma poate ajuta cineva.Sunt casatorita din anul 2005 cu un cetatea italian.....in anul 2006 se naste fetita ... (vezi toată discuția)