avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce sa faca fiica mea in acest caz?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce sa faca fiica mea in acest caz?

1-Fiica mea este in Italia
2-vrea sa vina acasa definitiv
3-vrea sa faca certificat de nastere Romanesc dar tatal copilului refuza sa dea actele desi nepotul meu este roman prin nastere.
4-italianul nu vrea sa dea declaratie sa poata veni in tara
5-copilul are 9 ani si 7 luni
6-vrea sa stea cu mama
7-fiica mea a castigat un proces penal cu fostul concubin de 10.000 E dar nu a primit nimic desi hotararea este definitiva.
8-Italianul a sunat-o acum 2 zile si ia spus ca daca renunta la cei 10.000E semneaza ca sa mearga in vacanta.
9-acest lucru se poate numi SANTAJ?
10-ce sa faca ,unde sa se adreseze(politie,carabinieri,avocat)UNDE
11-este disperata si acolo a-si bat joc toti de ea ca nu are pe nimeni linga ea.
12-acolo legile si autoritatile nu o ajuta cu nimic.
Va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la intrebari ca sa inteleg si sa-i transmit fiicei mele.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Meuta Georgeta , utilizator 15:30, 28 Iulie 2010
va trebui sa ceara incredintarea copilului in italia. chiar daca ii permite italianul sa iasa din tara, pt o perioada, poate ulterior s-o acuze de rapire, daca nu aduce copilul inapoi.
poate solicita duplicate dupa acetele copilului.
daca italianul nu da banii de bunavoie, hotararea jud poate fi executata silit.
sa ceara sprijinul unui avocat in italia (eventual roman), singura nu o poate scoate la capat
buna ziua.
problema dvs. nu este de actualitate, ati mai postat acest caz pe forum B-)
intre timp nu s-a rezolvat nimic ??
Nu sa rezolvat nimic caci in Italia toate merg incet si f incet .
Acum fiica mea a prins curaj sa faca ceva dar in Italia nu se respecta legile si dreptul unui roman nici atat.Nimeni nu o ajuta nici macar avocatul care a mintit-o pana l-a prins si l-a schimbat dar si avocata de acum tot cu concubinul tine doar sunt italiani nu?
Si cand ai bani ca broasca par si norocul fuge.
De aceea fiica mea asteapta un raspuns transant sa stie ce sa faca.
Este mama si vrea sa ajunga linga familie ca simte ca o lasa puterile sa mai lupte cu morile de vant.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil cu mama romanca ,tata italian Meuta Georgeta Meuta Georgeta Fiica mea este in italia si sta cu copilul ei care e nascut acolo si este recunoscut de tata. Fiica mea vrea sa ceara custodia unde este mai bine din punct de ... (vezi toată discuția)
Mama abuzata de concubin in italia vera veronica vera veronica Traiesc in concubinaj cu un cetatean roman in Italia si avem si un copil minor impreuna.Vreau sa plec in Romania cu copilul fara acordul concubinului meu, ... (vezi toată discuția)
Partenerul meu nu își dă acordul ca eu să vin în vacanță cu copiii din italia. ce putem face? Gabriela G1011 Gabriela G1011 Eu si cei doi copii ai mei ne aflam in Italia, iar partenerul meu nu isi da acordul ca eu sa pot veni in vizita (2 saptamani) in Romania impreuna cu copiii. ... (vezi toată discuția)