avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se pot face îmbunatățiri blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se pot face îmbunatățiri blocului

Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje si vreu si eu sa stiu cum se pot schimba usile de la intrarile din bloc care sunt din fier( sunt zgomotoase si nu sunt etanse) cu unele de termopan. Am fost la asociatie si doamna a zis sa facem tabel si sa ne ducem dupa semnaturi din apartament in apartament dar de ce eu un simplu propietar? Caloriferele de la parter au fost date jos cu peste 10 ani in urma acum eu cu un vecin ne am hotarat si am montata altele.... o treime din banuti iam recuperat de la asociatie pe o parte din materialele folosite pe care am avut chitante pe restul iam pus din buzunarul nostru( costul manoperei si al caloriferelor la mana a doua).
In plus la pierderi apa avem foarte mult cam 500 lei lunar la un bloc cu 19 apartamente, am intrat prin subsol si nu se vad pierderi cum am putea face cu problema asta. si doamna de la asociatie nu prea isi da interesul cam deloc nu se misca din barlogul ei, cei de facut?
Va multumesc1
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:35, 17 Septembrie 2017
Cu ce doamna ati discutata la asociatie?
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia sa desfasoare acte si actiuni pentru asigurarea bunei functionari a partii comune din imobilul de locuit in comun
Referitor la diferentele de apa sunt normale in conditiile in care apometrele individuale sunt de calasa de precizie diferita fata de apaometrul de bransament in baza caruia se factureaza consumul intregului imobil
Pierderile pot exista la nivelul consumatorilor individuali,baterii de amestec defecte,rezervoare wc vechi,a caror consum gen picatura cu picatra nu se inregistreaza de catre apometrele individuale dar sunt inregistrate de apometrul de bransament
Sensibilizati mai multi proprietari ,luati initiativa si solicitati oficial presedintelui de asociatie sa se implice pentru solutionarea problemelor cu care va confruntati
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare pret apa mai mare ca la raja cristina31mai cristina31mai buna ziua , locuiesc in Constanta si in fiecare luna, pe factura de intretinere, pretul de la apa rece este mai mare considerabil decat pretul practicat de ... (vezi toată discuția)
Plata restante anaf si diferente mari intre consumul declarat de proprietari si consumul facturat de apa nova casianirina casianirina Buna seara. In primul rand va nultumesc pentru raspunsul dat la intrebarea anterioara. Revin cu doua intrebari. 1. Este legal ca ... (vezi toată discuția)
Cum oblig locatarii blocului sa isi scoata apometrele pe scara? AdiMH AdiMH Ies diferente foarte mari la consumul pe scara cu ce declara locatarii, sunt acuzata ca am consum prea mic si ca fur apa. eu sunt de acord sa scot apometrele ... (vezi toată discuția)