Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va fi pontat salariatul ? motivare ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va fi pontat salariatul ? motivare ?

Buna dimineata !

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la situatia urmatoare:
- un salariat a avut niste probleme de sanatate, a lipsit de la serviciu si, ca sa motiveze lipsa de la serviciu, a prezentat :
1. - o Adeverinta medicala eliberata de un medic specialist in care se spunea ca salariatul s-a prezentat, i-a fost administrat un tratament si a fost sub observatie medicala timp de 5 ore,
2. – o Fisa de prezentare de la Spitalul de urgenta.

Va rog foarte frumos sa imi spuneti daca:
- cele 2 inscrisuri medicale pot motiva lipsa de la serviciu a colegului ?
- salariatul era obligat sa prezinte concomitent cu fiecare din cele 2 inscrisuri medicale si un Certificat medical care sa-i poata motiva absentele de la serviciu ?
- cum va fi pontat colegul ?
Colegul de la RU spune ca salariatul ar trebui sa figureze cu absent motivat.
Insa, in programul Revisal se pot inregistra doar absentele nemotivate, zilele de boala /motivate cu Certificate medicale, zilele de concediu de odihna, iar pentru absent motivat de la serviciu nu exista nici o rubrica.

In Regulamentul intern al institutiei noastre se spune ca un salariat va fi cercetat disciplinar daca are 2 absente nemotivate intr-o luna de zile ….
Directorul a spus ca, daca nu exista o motivare medicala cu documente justificative potrivit legii, atunci salariatul trebuie sa fie cercetat disciplinar si sanctionat …..

Nu am mai intalnit un asemenea caz.

Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns.
Cele 2 inscrisuri medicale pot motiva lipsa de la serviciu a colegului .
Ma puteti ajuta si cu prevederile legale care il ajuta pe coleg ?
Cum va fi pontat si platit colegul in cele 2 zile ?
oanaportar, utilizator
Este decizia angajatorului , daca il va plati sau nu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar angajatorul il poate pune nemotivat ?