avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Onorariu avocat

Buna ziua,

Am platit o avocata din Bucuresti ca sa ma reprezinte in Cluj intr-un proces, ( ca sa cheme in judecata pe cineva pentru raspundere delictuala).

Avocata nu m-a reprezentat deloc, si de fiecare data cand a depus actiunea acesta a fost anulat de catre instanta din cluj pentru ca nu a mai depus actiunea de precizare a actiunii cerute de intanta de catre avocata.

As dori sa va intreb care este procedura de recuperare a onorariului de avocat?

Ma puteti indruma cum as putea recupera onorariul in totalitate?

Unde trebuie sa ma adresez pentru arbitraj sau ceva de genul?

Multumesc.

Astept ajutor sau pareri.
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2017
Bundy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bundy , utilizator 11:30, 19 Septembrie 2017
Avocata s-a prezentat la termen? Aveti documentele intreprinse in dosar, vi le-a comunicat? Nu se intelege exact ce nu a depus. Nu a formulat raspuns la intampinare probabil si nici nu a raspuns solicitarilor instantei?
Aveti contract incheiat? Factura fiscala pentru onorariile achitate?
Am contract si factura din partea avocatei in valoare de 1000 lei si dovada transferului bancar efectuat de mine.
In cea ce priveste cele 2 dosare avocata nu a depus nici o precizare si s-a anulat ambele actiuni fara sa fie vreun termen de judecata.

Copiez detaliile:

Motivul anularii cererii la primul dosar este: lipsa precizarii de actiune din partea avocatei.

La al doilea dosar: lipsa taxei de timbru.

Solutia pe scurt: anuleaza cererea pentru neplata taxei de timbru.

Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2017
Bundy, utilizator
Avocata a comunicat catre dvs. obligativitatea achitarii taxei de timbru? Ati primit citatie cu suma pe care trebuie sa o achitati?
Avocata sustine ca nu a primit nimic de la judecatoria cluj decat incheierea de anulare a cererii de chemare in judecata (de ambele dati) . Eu nu am primit nimic intrucat adresa de comunicare apare adresa din Bucuresti a avocatei.
Si oricum avocata nu m-a informat in privinta anularii cererii, am vazut eu pe portalul judecatoriei cluj in mod intamplator ... ca a fost anulat si a 2-a cerere.

Asa ca as cere returnarea onorariului, intrucat nu a respectat obligatiunile din contractul de asistenta juridica.

Cum pot sa fac asta, sau ce imi recomandati?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere in anulare somatie de plata do_re_mi do_re_mi Buna ziua, La inceputul lui 2015 am depus o ordonanta de plata, la Judecatoria Sector 1, pentru un debit ce consta numai in penalitati de plata inregistrate ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru achitata, cerere anulata ca netimbrata RuxandraCibu RuxandraCibu Buna ziua, Am achitat taxa de timbru in contul de trezorerie fara insa a face dovada achitarii ( nu era nicaieri mentionat in comunicare ca dovada platii ... (vezi toată discuția)
Anulare cerere de chemare în judecată Luci321 Luci321 Am aflat întâmplător de pe portal.just.ro că cererea de chemare în judecată pe care am depus-o a fost anulată pe motiv că nu au fost depuse la dosar ... (vezi toată discuția)