Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... I s-a cerut vreunui mediator la politie sau la parchet ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

I s-a cerut vreunui mediator la politie sau la parchet acordul de mediere autentificat de notar?

Daca i s-a cerut cuiva il rog sa imi spuna.
Este un non sens și de altfel prima oară cand aud așa ceva. Acordul de mediere, împreună cu adresa de înaintare și legitimația vizată la zi, sunt înscrisurile care se depun la parchet.
Daca este autentificat la notar, nu mai este necesara prezenta partilor in fata organului judiciar pentru a confirma înțelegerea. Banuiesc ca asta va intereseaza.
Eu depun doar la Parchet acordurile de mediere, daca infractiunea e in faza up. NU mi s-a cerut niciodata acord autentificat.
ilydorin a scris:

Eu depun doar la Parchet acordurile de mediere, daca infractiunea e in faza up. NU mi s-a cerut niciodata acord autentificat.

Puteti cu siguranta sa il depuneti direct, fara autentificare, dar partile trebuie sa se prezinta ulterior, sa confirme.
Cred ca, clientul nu vrea sa se prezinte in fata organului, din acest considerent se cere autentificat.
Corect, practic , autentificarea acordului de mediere suplinește prezența părților în fața organelor judiciare .Altfel, dacă părțile pot și doresc să fie prezente, autentificarea nu are sens.