avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... note scrise
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

note scrise

Intr-un proces civil o etapa este espunerea orala a partilor in sedinta public
eu sunt parte inr -un proces in instanta de apel , nu am studii juridice si nici prea corent in comunicare nu prea sunt ,,in aceste conditii in loc de o expunere orala a cauzei pot cere instantei sa depun cateva note scrise?
daca solicit acest lucru instanta este obligata sa accepte sau ramane la apreciere?
Cel mai recent răspuns: timpuriu , utilizator 08:46, 19 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara
Le puteti depune la instanta cu 244 C.Pr.Civ. cu 5 zile inainte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concluzii Scrise și/sau Note Scrise, se pot depune la dosar după fiecare termen, dar să fie cu cel puțin 5 zile înainte de următorul termen, pentru ca judecătorul să apuce să le citească.
`
Nu trebuie să solicitați acordul instanței, deoarece depunerea notelor sau concluziilor scrise, face parte din procedură.
"note scrise" se depun intr-un singur exemplar sau cate unul pentru fiecare parte din proces ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concluzii scrise sau note scrise Morgiana Morgiana Buna ziua, Sunt parte parata intr-un dosar, in care, dupa un singur termen cu citare, am vazut ca s-a afisat amanare in pronuntare – din ce motiv, nu ... (vezi toată discuția)
Concluzii scrise - legalitate depunere raluca_dana raluca_dana Buna Ziua, Am o intrebare, pe noua procedura nu se mai depun concluzii scrise? Am primul termen la o ordonanta de plata si am auzit ca nu se mai depun ... (vezi toată discuția)
Concluzii scrise sake sake Buna ziua! Azi, 24.10.2013 am avut un proces, in care m-am rprezentat singur. La sfarsitul procesului, presedintele completului a spus ca se amana ... (vezi toată discuția)