Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... note scrise
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

note scrise

Intr-un proces civil o etapa este espunerea orala a partilor in sedinta public
eu sunt parte inr -un proces in instanta de apel , nu am studii juridice si nici prea corent in comunicare nu prea sunt ,,in aceste conditii in loc de o expunere orala a cauzei pot cere instantei sa depun cateva note scrise?
daca solicit acest lucru instanta este obligata sa accepte sau ramane la apreciere?
Buna seara
Le puteti depune la instanta cu 244 C.Pr.Civ. cu 5 zile inainte.
Concluzii Scrise și/sau Note Scrise, se pot depune la dosar după fiecare termen, dar să fie cu cel puțin 5 zile înainte de următorul termen, pentru ca judecătorul să apuce să le citească.
`
Nu trebuie să solicitați acordul instanței, deoarece depunerea notelor sau concluziilor scrise, face parte din procedură.
"note scrise" se depun intr-un singur exemplar sau cate unul pentru fiecare parte din proces ?