avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenitorul poate uzucapa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenitorul poate uzucapa?

Buna!
Speta e urmatoarea:
Impreuna cu părinții mei locuim in casa batraneasca a părinților tatălui meu de mai mult de 20 de ani.
Bunicii mei au murit acum 10 ani si nu s a dezbătut mostenirea nici pana acum.
Intrebarea este: ar putea tatăl meu sa fi uzucapat imobilul in acesti 10 ani?( toate taxele si impozitele plătite pe numele lui, ceilalti 2 frati nu s ai interesat de casa deloc)
Dacă da, cum putem sa il înscriem in CF si daca Nu a uzucapat, ce putem face ca sa ne păstrăm casa fara sa platim diferenta celorlalti frati?
Multumesc anticipat l.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 21:33, 18 Septembrie 2017
Buna seara,
Dezbateti succesiunea,
Cu vine sa va judecati la o eventuala uzucapiune de peste 30 de ani?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiuni nedezbătute de zeci de ani: pot invoca moștenitorii uzucapiunea? Simona Ciobanu Simona Ciobanu Bună ziua, Bunica mea deține ca și coproprietar împreună cu mama ei și un frate un teren+casă începând cu anul 1985 după ce au dezbătut succesiunea ... (vezi toată discuția)
Rog indrumare pentru a beneficia de dreptul de uzucapiune. multumesc! Simonna B. Simonna B. Situatia este urmatoarea: Bunicul meu a cumparat de la X un imobil cu teren in 1977. Au facut un proces verbal scris de mana unde se mentioneaza suma ... (vezi toată discuția)
Mostenire nedezbatuta dupa 22 de ani cosgab9 cosgab9 Buna ziua. Dupa 22 de ani de la moarte ambilor parinti a tatalui meu, nu am dezbatut mostenirea pe o locuinta + teren. Sunt in total 4 frati care ar avea ... (vezi toată discuția)