Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenitorul poate uzucapa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenitorul poate uzucapa?

Buna!
Speta e urmatoarea:
Impreuna cu părinții mei locuim in casa batraneasca a părinților tatălui meu de mai mult de 20 de ani.
Bunicii mei au murit acum 10 ani si nu s a dezbătut mostenirea nici pana acum.
Intrebarea este: ar putea tatăl meu sa fi uzucapat imobilul in acesti 10 ani?( toate taxele si impozitele plătite pe numele lui, ceilalti 2 frati nu s ai interesat de casa deloc)
Dacă da, cum putem sa il înscriem in CF si daca Nu a uzucapat, ce putem face ca sa ne păstrăm casa fara sa platim diferenta celorlalti frati?
Multumesc anticipat l.
Buna seara,
Dezbateti succesiunea,
Cu vine sa va judecati la o eventuala uzucapiune de peste 30 de ani?