Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contract de comodat pentru un spatiu inchiriat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contract de comodat pentru un spatiu inchiriat

Daca o clinica medicala functioneaza intr-un spatiu inchiriat, ea poate incheia un contract de comodat pentru o parte din spatiu, unei asociatii profesionale medicale (in curs de infiintare, care isi declara acolo sediul social)? Este limitata de vreo clauza din propriul contract de inchiriere, sau, invers, este nevoie de o clauza in contractul de inchiriere care sa ii permita acest lucru? Multumesc!
Daca in contractul de inchiriere nu se specifica faptul ca este permis (chiar daca regula tinde sa fie invers) eu as obtine intai acordul locatorului. Chiar daca nu este un act evident de dispozitie, in opinia mea aceasta este o facultate a proprietarului locator.

Va propun sa va intemeiati decizia pe continutul contractului de inchiriere care (in mod ideal) reglementeaza faptul ca locatarul nu are/nu are dreptul de a dispune de spatiu, a inchiria si/sau subinchiria.

Solicitarea acordului prealabil al locatorului cu privire la stabilirea unui sediu social in locatie, subliniaza si buna credinta a dvs. in relatia cu locatorul.
Buna ziua,
Daca in contractul de inchiriere nu este trecuta expres clauza de drept de a inchiria/subinchiria atunci e bine sa obtineti de la proprietar acest drept stipulat expres intr-un act aditional.
Daca este trecut atunci puteti subanchiria sau puteti transmite prin contract de comodat dreptul de folosinta.