Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ipoteca banca vanduta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ipoteca banca vanduta

buna ziua. detin un spatiu comercial pe persoana fizica. am ipotecat spatiul in favoarea unei firme care nu a platit ipoteca, drept urmare banca care are drept de ipoteca asupra imobilului a vandut creanta catre alta firma, cred de recuperare. eu am ramas proprietar, dar drept de ipoteca asupra imobilului il are firma in cauza. vreau sa-mi recuperez spatiul comercial, cum procedez ?
Solicitati in primul rand un Certificat de Informare de la cartea funciara pentru a vedea in favoarea cui este ipoteca acum si pentru a sti pe cine sa contactati.
Dumneavoastra sunteti debitor ipotecar sau fideiusor in raport de relatia debitor principal-creditor? Asta ar trebui sa rezulte din actele incheiate cu banca, in care si dumneavoastra ati fost parte. De principiu, o astfel de speta necesita verificari temeinice pe actele incheiate si recomandarea mea este sa mergeti la un avocat.
Buna ziua. Multumesc. Am scos extras de carte funciara. Stiu in favoarea cui s_a dat ipoteca. Am avut chiar si o dicutie cu ei..
Va multumesc. Eu sunt fideiusor. Da, am sa consult un avocat. "Actele vorbesc". O seara buna.