Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de ipoteca

Am fost acum doua saptamani la banca si am intrebat un director daca creditul pentru care am fost garant ipotecar a fost achitat de cel pentru care am garantat si mi-a spus ca da, si ca ipoteca a fost radiata...Trebuie sa cer o hartie la banca sau ceva de genul asta ? sau ma pot duce sa scot un extras de carte funciara sa vad daca e totul in regula si terenul este lipsit de sarcini...

ultima data editat de veron24 pe data de Luni, 25 Ianuarie 2010, 14:39
Puteti cere de la banca dovada achitarii debitului, iar in baza acestuia sa cereti chiar dvs. radierea ipotecii si un extras de carte funciara.
ContSters36411, utilizator
Directorul mi-a spus ca firma pentru care am garantat a pus alt teren in ipoteca si astfel au scos ipoteca dupa terenul meu...e suficient un extras de carte funciara sa vad daca totul este in regula si daca terenul esti sau nu grevat de sarcini?multumesc
Da.Un extras de sarcini va ajuta sa stiti exact situatia imobilului teren in cauza.