Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu firma de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu firma de recuperare

poate cineva avizat sa-mi raspunda. daca am scos un extras de carte funciara si ipoteca mea apare in acel extras tot pe numele bancii, nu pe cel al firmei de recuperare, poate fi o greseala? pot gresi si cei care elibereaza astfel de acte?
Nu este o greseala. Ipoteca nu poate fi preluata de firma de recuperare intrucat a fost constituita pe baza unui contract incheiat intre dvs. si banca.
Nu, nu este o greseala, pentru ca dreptul de ipoteca a fost intabulat in favoarea bancii, iar cesiunea de creanta a fost notata in favoarea societatii respective. Totodata, procedura de lucru difera de la OCPI la OCPI, asa ca nu este o greseala daca ipoteca inca mai apare inscrisa in favoarea bancii sau a fost trecuta in favoarea societatii de recuperari creante. Asadar, oricum ar fi, este corect.