Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE SCURTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE SCURTA

Buna ziua. Am o actiune prin care am solicitat nulitatea unui titlu de proprietate si la fond am castigat. Primesc acum apelul partii adverse si acolo se invoca uzucapiunea de 10 ani pe cale de exceptie direct acum in apel. La fond nu au invocat lucrul acesta. Este posibil sa fie invocata direct in apel uzucapiunea scurta? multumesc
In opinia mea in raport de dispozitiile Art. 478 alin. (1) si alin. (2) din Codul de Procedura Civila, cred ca nu mai poate fi invocata uzucapiunea decat in conditiile in care administrarea probelor in sustinerea acesti teze vor aparea ca rezultand din dezbateri.

Indiferent de raspunsurile pe care le veti primi pe forum, va propun sa le luati sub beneficiu de inventar, intrucat raspunsurile au fost formulate fara a fi studiat dosarul inainte.
Excepțiile absolute, inclusiv cele intervenite după pronunțarea hotărârii primei instanțe pot fi invocate în orice stadiu al procesului, dacă prin lege nu se prevede altfel.
Excepțiile relative existente în cursul procesului de fond nu mai pot fi invocate în apel, întrucât nu au fost invocate în termen procedural – respectiv primul termen de judecată după săvârșirea neregularității conform art. 247 alin. (2) NCPC – față de acestea intervenind decăderea.
Recunosc ca nu stiu ce fel de exceptie reprezinta exceptia prescriptiei achizitive, poate ne ajuta un jurist!
emil6702 a scris:

Excepțiile absolute, inclusiv cele intervenite după pronunțarea hotărârii primei instanțe pot fi invocate în orice stadiu al procesului, dacă prin lege nu se prevede altfel.
Excepțiile relative existente în cursul procesului de fond nu mai pot fi invocate în apel, întrucât nu au fost invocate în termen procedural – respectiv primul termen de judecată după săvârșirea neregularității conform art. 247 alin. (2) NCPC – față de acestea intervenind decăderea.
Recunosc ca nu stiu ce fel de exceptie reprezinta exceptia prescriptiei achizitive, poate ne ajuta un jurist!

V-a ajutat.

In doctrina, constituie o apărare de fond în ipoteza în care, de exemplu, pârâtul, împotriva căruia a fost promovată o acţiune în revendicare imobiliară, nu formulează împotriva reclamantului o cerere reconvenţională având ca obiect constatarea dreptului său de proprietate asupra imobilului prin efectul uzucapiunii, ci doar invocă efectele acesteia prin intermediul întâmpinării.

Uzucapiunea poate fi invocata si pe cale de exceptie pentru a paraliza actiunea in revendicare, aceasta exceptie insa trebuind a fi invocata in fond pentru a se putea administra probe cu privire la uzucapiune.

Si opinia Tribunalului Bucuresti este in acest sens, dintr-o decizie a acestuia data in apel, citand:

"Uzucapiunea scurtă nu va fi tratată, însă, ca excepție procesuală, întrucât reprezintă, în realitate, o excepție de drept material (cum sunt excepția de neexecutare și altele), care din punct de vedere procesual nu reprezintă altceva decât apărări de fond."
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat