Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicire cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicire cont bancar

Buna ziua as dori sa ma sfătuiți va rog...parintii mei au o varsta înaintată sau gandit sa puna bani la cec ptr vreun eventual deces....suntem doi frați care ar fi modalitatea cea mai corecta de a pune împuternicit ptr a scoate banii...sa aibe siguranta ca acesti bani vor fi folositi in scopul propus.multumesc
Imputernicirea inceteaza, la momentul decesului titularului.
Deci, daca banca afla, se blocheaza contul, dar se pot obtine informatii pentru includerea in masa sccesorala,
Faptic ar putea sa nu afle si sa puteti ridica banii.
Cel mai bine este sa depuneti banii in contul unei alte persoane sau in conturile ambilor parinti. In felul acesta sotul supravietuitor va putea sa dispuna de sumele din contul sau.
AvTudor_com, utilizator