Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S.R.L.

Am inchis societatea in martie 2014 si nu imi doresc sa imi reiau activitatea acum in martie 2018. As vrea va rog sa ma indrumati cu procedurile pentru a o sterge din Registrul Comertului. Multumesc.
Cand spuneti "inchis" probabil ca va referiti la suspendarea firmei. Acesata se face pentru perioade de 3 ani, Deci pana in martie 2017. Pentru radierea firmei se parcurge 2 etape:
1. se depune la ONRC cererea de inregistrare impreuna cu hotararea AGA sau decizia asociatului unic pentru dizolvarea si lichidarea simultana;
2. Dupa minim 30 de zile de la publicarea in monitorul oficial a deciziei de dizolvare se face bilantul de lichidare si se obtine certificatul de atestare fiscala;
3. Se depune cererea de radiere la ONRC impreuna cu :
- C.U.I.-Original
- Certificate Constatatoare-TOATE in Original + ultimul de la lichidare - dizolvare
- Certificat atestare fiscala emis de administratia financiara pe 0 (ATENTIE!!! Certificatul este valabil doar 30 zile – in momentul depunerii sa fie valabil)
- Bilant Lichidare vizat de un expert contabil intocmit cu ultima zi din luna anterioara depunerii dosarului de radiere si cu mentiunea la sf.bilantului ca “SOCIETATEA NU ARE DATORII LA TERTI” ( CU DATA ULTIMEI ZILE DIN LUNA PRECEDENTA DEPUNERII CERERII DE RADIERE);
Se mai poate prelungi pe o perioada de inca 3 ani societatea ca fiind fara activitate pana sa fie radiata ?
Ingrid.Vorobchevici, utilizator

Da! Se mai poate prelungii suspendare pentru inca o perioada de 3 ani.