Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părăsire de domiciliu cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părăsire de domiciliu cu copil minor

Buna ziua! Am si eu o intrebare:daca stau in concubinaj de aproape 4ani din care a rezultat si un copil de 2ani jumate si vreau sa plec de la concubin cu tot cu copil deoarece este violent si fizic si verbal chiar si in fata baietelului si consuma si alcool ....si pe langa asta mai este si extrem de posesiv (imi controleaza orice miscare si nu am voie sa fac nimic fara acordul lui) ce se poate intampla??? Copilul e trecut pe numele lui dar vreau sa il iau cu mine, eu nu am domiciliu stabilit la el ci la parintii mei.el acum este plecat din tara si de asta as vrea sa fac ceva mai bun pt mn si copil pt ca daca vine acasa nu o sa mai pot face nimic pt ca ma bate si ameninta cu moartea...sau imi spune sa ii las copilu si sa plec dar nu pot sa fac asta...ori plec cu tot cu copil ori stau si sufar impreuna cu el...
Adresati va instantei de judecată,in vederea exercitarii autoritatii părintești de catre dumneavoastra, in vederea stabilirii locuintei minorului la dumnevoastra si in vederea obligarii paratului la plata pensiei de intretinere.
Dar pot pleca si sa si apelez la instanta sau trebuie sa astept decizia judecatorului pt a imi lua copilul la mine?
Puteti pleca daca sunteti in pericol, nu va poate obliga nicio lege sa stati intr-o casa in care sunteti agresata si amenintata.
Am inteles...multumesc frumos pt informatii