Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Revocare administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Revocare administrator SRL

Cum pot revoca asociatii care detin 100% din capital administratorul? Conform act constitutiv doar administratorul poate convoca AGA. Exista vreo solutie de revocare fara convocarea AGA de catre administrator?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns. Este vorba despre o societate cu raspundere limitata iar actiunile administratorului sunt contrare intereselor societatii. Ne dorim o formula simplificata si rapida de revocare fara posibilitatea atacarii deciziei pe motiv de nulitate absoluta.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua. Din pacate nu avem. Societatea a inceput ca intre "prieteni", iar administratorul pe care noi asociatii l-am mandat cu puteri depline si perioada nelimitata s-a sustras inca de la inceput controlului pe care noi asociatii ni l-am statuat in Actul Constitutiv. Cel mai probabil vom ajunge sa convocam AGA prin instanta. Stiti cumva cat dureaza acest proces? Din momentul in care notificam instanta? Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~