Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reparație auto defectuoasă
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reparație auto defectuoasă

Buna seara,
Detin un autoturism caruia i s-a defactat motorul.
Am fost la un service auto pentru reparatie motor, costul reparatiei ridicandu-se la 7500 de lei.
Mi s-a oferit garantie scrisa de 12 luni si factura pentru reparatia efectuta dar nu mi s-a oferit bon fiscal. (tv-aul a fost pus pe factura dar bon fiscal nu am primit)
Problema este ca dupa cateva luni de zile motorul masinii bate din nou si mai grav decat inainte da si fum negru.
In concluzie este vorba despre reparatie defectuoasa.
Am fost la service-ul respectiv si domnii de acolo ma duc cu zaharelul ca masina merge bine etc, ca sa imi expire garantia.
Va rog sa imi spuneti daca imi pot recupera suma de bani platita pentru reparatie?
Nu mai vreau repararea autovehiculului la ei.
Service-ul este autorizat!
Admin, administrator
Daca amiabil nu solutionati,initial sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului,
ulterior daca nu se solutioneaza favorabil aveti dreptul sa va instituiti cu pretentii in instanta impotriva service-ului auto