avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reparație auto defectuoasă
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reparație auto defectuoasă

Buna seara,
Detin un autoturism caruia i s-a defactat motorul.
Am fost la un service auto pentru reparatie motor, costul reparatiei ridicandu-se la 7500 de lei.
Mi s-a oferit garantie scrisa de 12 luni si factura pentru reparatia efectuta dar nu mi s-a oferit bon fiscal. (tv-aul a fost pus pe factura dar bon fiscal nu am primit)
Problema este ca dupa cateva luni de zile motorul masinii bate din nou si mai grav decat inainte da si fum negru.
In concluzie este vorba despre reparatie defectuoasa.
Am fost la service-ul respectiv si domnii de acolo ma duc cu zaharelul ca masina merge bine etc, ca sa imi expire garantia.
Va rog sa imi spuneti daca imi pot recupera suma de bani platita pentru reparatie?
Nu mai vreau repararea autovehiculului la ei.
Service-ul este autorizat!
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:32, 21 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca amiabil nu solutionati,initial sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului,
ulterior daca nu se solutioneaza favorabil aveti dreptul sa va instituiti cu pretentii in instanta impotriva service-ului auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu reparatii service auto geoeric geoeric Buna ziua! Am o problema cu serviciile prestate de un service auto la care am prezentat masina pentru cateva reparatii la motor (piesele inlocuite au fost ... (vezi toată discuția)
Service auto mi-a distrus masina ursulakee ursulakee Buna ziua, As dori sa stiu daca ma puteti ajuta intr-o problema. Inainte de Craciun am lasat masina, un Audi A6 la un service auto in Bucuresti ... (vezi toată discuția)
Pentru reparatii electronice se da garantie? mitza85 mitza85 Buna seara, am si eu o problema, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns. Am dus recent o tableta cu mufa de alimentare rupta la un service de reparatii. Cei ... (vezi toată discuția)