avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare sau vânzare cotă apartament de către ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare sau vânzare cotă apartament de către unul dintre soți în timpul căsătoriei. Se poate așa ceva?

Se poate cumpara jumatate din valoarea apartamentului de catre celalalt sot sau sa fie vinduta altei persoane, asa incit sotul care vrea sa ramina in apartament sa fie coproprietar cu alta persoana decit sotul.
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:14, 21 Septembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate. Mergeti la notar.


[ interventie moderator - nu postati acelasi mesaj de mai multe ori - multumesc]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate.
Fiind bun comun, dobândit în timpul căsătoriei, e proprietate devalmasa.
Adică ambii soti sunt proprietari, fără a se stabili o cota determinata pentru fiecare. E ca si cum ati avea un copil.
Nu puteti preciza că unul are o mana, celalalt un picior. E copilul dvs, al ambilor.
Ah, ca in cazul unui partaj se vorbește de jumătăți, e doar la nivel de prezumție, pentru a simplifica lucrurile.
Puteti încheia un act de partaj in timpul căsătoriei, prin care soțul să vă lase întregul apartament.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe scurt, nu se poate, dar se poate. Or mai fi si alte detalii pe care @ Ratty nu le-a devoalat aici, insa, sa mearga la notar cu incredere, caci domnia sa va gasi haina juridica necesara acestei operatiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am rugămintea să îmi clarificați și mie noțiunea de indiviziune, respectiv ce înseamnă ieșirea din indiviziune prin partaj voluntar sau judiciar Jurindex Jurindex Bună ziua! Am rugămintea să îmi clarificați si mie notiunea de indiviziune, respectiv ce inseamna iesirea din indiviziune prin partaj voluntar sau ... (vezi toată discuția)
Pot cumpăra casa părinților? dacă da, e nevoie și de semnătura fratelui meu? gheorghisan gheorghisan Bună seara , as vrea să cumpăr casa părinților, părinți sunt divorțat. Un din părinți ar ramane in casa cu mn celălalt urmand sa primească ... (vezi toată discuția)
Soția a vândut un apartament dobândit de la bunici și am cumpărat împreună, în cote egale, un apartament mai mare. cum este considerat primul apartament, bun propriu sau bun comun? claudiughebauer1975 claudiughebauer1975 Soția a dobândit un apartament cu uzufruct. Bunicii soției au făcut v-c cu uzufruct înaintea căsătoriei dintre noi și au decedat în timp ce eram legal ... (vezi toată discuția)