Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare sau vânzare cotă apartament de către ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare sau vânzare cotă apartament de către unul dintre soți în timpul căsătoriei. Se poate așa ceva?

Se poate cumpara jumatate din valoarea apartamentului de catre celalalt sot sau sa fie vinduta altei persoane, asa incit sotul care vrea sa ramina in apartament sa fie coproprietar cu alta persoana decit sotul.
Admin, administrator
Se poate. Mergeti la notar.

[ interventie moderator - nu postati acelasi mesaj de mai multe ori - multumesc]
Nu se poate.
Fiind bun comun, dobândit în timpul căsătoriei, e proprietate devalmasa.
Adică ambii soti sunt proprietari, fără a se stabili o cota determinata pentru fiecare. E ca si cum ati avea un copil.
Nu puteti preciza că unul are o mana, celalalt un picior. E copilul dvs, al ambilor.
Ah, ca in cazul unui partaj se vorbește de jumătăți, e doar la nivel de prezumție, pentru a simplifica lucrurile.
Puteti încheia un act de partaj in timpul căsătoriei, prin care soțul să vă lase întregul apartament.
Pe scurt, nu se poate, dar se poate. Or mai fi si alte detalii pe care @ Ratty nu le-a devoalat aici, insa, sa mearga la notar cu incredere, caci domnia sa va gasi haina juridica necesara acestei operatiuni.