Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Suplinirea acordului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Suplinirea acordului

Bună dimineața acum 3 luni am dat in judecată tatăl fetiței mele pt ca nu era de acord sa părăsesc țara si instanta a fost de partea mea problema este ca in hotarare spune spania si austria iar jos unde spune in numele legi specifică doar austria iar eu trebuie sa ajung si in spania imi cauzează cu ceva ca nu scrie?va mulțumesc anticipat
A trecut termenul de apel? Dacă hotărârea e definitivă, adresaţi instanţei o cerere de îndreptare a erorii materiale.Este bine ca în sentinţă să fie trecută şi Spania, pentru a evita necazuri ulterioare.
Da a trecut termenul ce trebuie sa specific in cerere mai exact pt ca acolo scrie ca pot pleca în austria zona Graz sa puna si spania zona Osuna?
Da, dar trebuie să depuneţi copia sentinţei, subliniaţi partea din hotărâre unde scrie că instanţa va aproba suplinirea semnăturii pentru Austria zona..şi Spania zona....şi cereţi specificarea acesteia în dispozizivul hotărârii.
Spune asa :
Așadar având în vedere că pârâul refuză exprimarea acordului emiterii pașaportul simplu sau electronic privind ca minora.....instanta urmează să admită acțiunea si sa suplinească consimțământul in vederea emiterii pașaportul pt ca minora sa se deplaseze împreună cu mama sa pt o perioadă de un an in Spania ,În Austria localitatea Graz de la rămânerea definitivă a prezentei sentinte
Judecătoria...........
Dosar nr:........

Domnule preşedinte

Subsemnata .........., reclamantă în dosarul....., prin prezenta solicit îndreptarea erorii materiale survenite în dispozitivul sentintei nr...din...., întrucât nu este specificată şi destinaţia Spania, admisă de instanţă., drept pentru care solicit completarea dispozitivului hotărârii şi cu destinaţia Spania, alături de Austria.
Mulţumesc.

Martonze, utilizator