Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transmitere Revisal cu modificari clauze ulterior ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transmitere Revisal cu modificari clauze ulterior incetarii suspendarii unui CIM

Buna ziua,
In situatia unui cim suspendat anterior, cim care se doreste a fi modificat odata cu reluarea activitatii salariatului, cum se poate transmite registrul online la incetarea suspendarii in asa fel incat sa se respecte ultima cerinta a legii (art.17(5) din L53/2003 si art.4(2) din HG 500/2011) privind transmiterea ce trebuie facuta numai anterior modificarii cim-ului?

Concret:
- cim suspendat inainte de data de 01.02.2017 si cu salariul sub nivelul H.G. 1/2017 (cea privind salariul minim de 1450 lei)
- sfarsit perioada suspendare in data de 30.09.2017 (sambata)
- prima zi in care salariatul ar trebui sa inceapa munca 01.10.2017 (duminica)
- se doreste modificare elemente/clauze cim (durata muncii si salarizare)

Intrebare: Cum si cand trebuie facuta transmiterea registrului pentru a se respecta art.4(2) din HG 500/2011, raportat la modificarea art.17(5) din legea 53/2003?
(respectiv modificarea elementelor cim-ului nu poate fi facuta in perioada de suspendare intrucat registrul este inoperabil, iar legea cere ca transmitrea modificarii elementelor cim sa fie transmisa anterior intervenirii modificarii si a reinceperii activitatii)
Incetarea suspendarii c.i.m. se opereaza in REVISAl in termen de 20 de zile lucratoare de la data reluarii activitatii.
Multumesc. Poate ca nu am transmis eu ce trebuia prin intrebarea pusa.
Este vorba despre modificarea cim cu privire la durata si salariu, modificare ce trebuie precedata de act aditional si transmiterea registrului online, dupa incetarea suspendarii, dar inainte de reluarea activitatii salariatului.
Concret salariatul vine de la 4 ore/zi si salariu de 625 lei (avand cim-ul suspendat pana la 30.09.2017) si se doreste modificare elemente cim la 8 ore /zi si salariu 1450 lei (incepand cu 01.10.2017). Bun, aceasta modificare trebuie facuta si transmisa inainte ca salariatul sa reinceapa activitatea (asa spune noutatea din lege).
Daca salariatul incepe activitatea pe 01.10.2017, cum si cand se face transmiterea modificarii acestor elemente (durata muncii si salarizare)?
(pentru ca cim-ul fiind suspendat, programul revisal este inoperabil, adica nu se pot face modificari in program pentru salariatul respectiv, decat dupa 30.09.2017, dar facand modificarea chiar si imediat, duminica, pe 01.10.2017, nu se mai respecta norma legii care cere ca transmiterea revisalului sa se faca anterior producerii efective a modificarii duratei si salariului, adica cel mai tarziu in 30.09.2017)
trandafir2, moderator
In 30.09.2017 se va inceta suspendarea, se va efectua modificarea si apoi transmiterea REVISAL-ului.
Asa este, aceasta pare a fi singura solutie care poate fi aplicata pentru a nu se incalca art.4(2) din HG 500, insa faptul presupune transmiterea registrului inainte de termenul prevazut la art.4(1) b) din HG 500 (respectiv în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data încetării suspendării). Oricum, alta solutie decat cea indicata de dvs nu vad nici eu.