Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare si incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare si incetare CIM

Buna seara,
incetarea CIM-ului se opereaza in revisal in ultima zi , sau se poate face si anterior;? daca de exemplu cim-ul inceteaza in 25 octombrie, in revisal se opereaza in data de 25 octombrie sau in data de 24 octombrie?
si suspendarea cim-ului se face inainte de intrarea in vigoare a suspendarii sau se poate face retro respectand cele 20 zile lucratoare?
Am inteles ca exista un proiect de lege "Proiect de inlocuire a HG nr.500/2011: Suspendarea CIM se va inregistra in Revisal cel tarziu in ziua anterioara datei suspendarii"?
incetarea c.i.m. sepoate face si anterior (asa cum ati mentionat in exemplul dvs.)

Suspendarea cim-ului se opereaza in REVISAL in termen de 20 zile lucratoare de la data suspendarii.
De exemplu, daca un c.i.m. este suspendat cu data de 01.10.2017, atunci ultima zi de transmitere a REVISAL-ului este data de 30.10.2017.

Intr-adevar, exista un proiect de HG, care va abroga dupa adoptare HG 500/2011, care mentioneaza ca ; suspendare/incetarea suspendarii se transmit cel târziu în ziua anterioară datei suspendării/datei încetării suspendării;
multumesc