Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Închiriere spatiu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Închiriere spatiu

Dorim sa închiriem un spatiu pentru deschiderea unei florarii, in momentul de fata in acel spatiu functionea tot o florărie. Dar spatiul nu este încă in acte spatiu comercial, a fost depus dosarul, la Primărie, pentru transformarea spatiului de locuit in spatiu comercial, inca de acum un an. deci nu putem solicita autorizația de functionare,ce se întâmplă in situatia unui control? veche florărie a functionat timp de 7 luni. Multumesc!
Prima si cea mai importanta piedica o veti intampina la ONRC cand o sa deschideti punctul de lucru. Daca din greseala scapa dosarul si veti primi autorizatia (certificatul constatator) totul este OK. Teoretic si cei de la primarie trebuie sa va elibereze Avizul de program dupa obtinerea autorizarii de la ONRC. Va spun din experienta ca au fost deschise puncte de lucru fara ca spatiu sa fie declarat spatiu comercial.
Madalin Ioan a scris:

Prima si cea mai importanta piedica o veti intampina la ONRC cand o sa deschideti punctul de lucru. Daca din greseala scapa dosarul si veti primi autorizatia (certificatul constatator) totul este OK. Teoretic si cei de la primarie trebuie sa va elibereze Avizul de program dupa obtinerea autorizarii de la ONRC. Va spun din experienta ca au fost deschise puncte de lucru fara ca spatiu sa fie declarat spatiu comercial.

Multumesc frumos!