avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Închiriere spatiu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Închiriere spatiu

Dorim sa închiriem un spatiu pentru deschiderea unei florarii, in momentul de fata in acel spatiu functionea tot o florărie. Dar spatiul nu este încă in acte spatiu comercial, a fost depus dosarul, la Primărie, pentru transformarea spatiului de locuit in spatiu comercial, inca de acum un an. deci nu putem solicita autorizația de functionare,ce se întâmplă in situatia unui control? veche florărie a functionat timp de 7 luni. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Tohanean , utilizator 20:41, 22 Septembrie 2017
Prima si cea mai importanta piedica o veti intampina la ONRC cand o sa deschideti punctul de lucru. Daca din greseala scapa dosarul si veti primi autorizatia (certificatul constatator) totul este OK. Teoretic si cei de la primarie trebuie sa va elibereze Avizul de program dupa obtinerea autorizarii de la ONRC. Va spun din experienta ca au fost deschise puncte de lucru fara ca spatiu sa fie declarat spatiu comercial.
Madalin Ioan a scris:

Prima si cea mai importanta piedica o veti intampina la ONRC cand o sa deschideti punctul de lucru. Daca din greseala scapa dosarul si veti primi autorizatia (certificatul constatator) totul este OK. Teoretic si cei de la primarie trebuie sa va elibereze Avizul de program dupa obtinerea autorizarii de la ONRC. Va spun din experienta ca au fost deschise puncte de lucru fara ca spatiu sa fie declarat spatiu comercial.

Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa deschid un studio de fitness, problema acte Alexu17 Alexu17 Vreau sa deschid un studio de fitness, in Iasi, doar clienti personali pe baza de programare. Nu sala clasica cu aparate.Precizez ca nu comercializez nimic. ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari Elena.chi Elena.chi Buna ziua, Am inchiriat un spatiu comercial la parterul unui bloc (cu act doveditor de la primarie pentru schimbare destinatie din locuinta in spatiu ... (vezi toată discuția)
Am inchiriat un spatiu pentru un punct de lucru DustSky DustSky Bună ziua,am inchiriat un spatiu pentru a putea deschide un salon de înfrumusețare însă nu-mi pot desfășura activitatea deoarece spatiul închiriat nu ... (vezi toată discuția)