Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am inchiriat un spatiu pentru un punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am inchiriat un spatiu pentru un punct de lucru

Bună ziua,am inchiriat un spatiu pentru a putea deschide un salon de înfrumusețare însă nu-mi pot desfășura activitatea deoarece spatiul închiriat nu rezulta ca fiind spatiu comercial ci spatiu locativ.Contractul de închiriere a fost făcut pe firma și s-a menționat ca-mi este închiriat pentru a-mi desfășura activitatea.Proprietarul spune ca el a făcut demersurile pentru transformarea spațiului din locativ în comercial dar ca de la primărie nu i s-a dat încă niciun raspuns(spune ca au trecut deja 30 de zile). Firma mea are punct de lucru la aceasta adresa.Eu sunt blocata deoarece nu pot obține niciun fel de autorizație iar proprietarul îmi tot spune ca pot deschide asa ca doar toți lucrează asa.Fără autorizație de funcționare eu nu-mi pot desfășura activitatea ,nu pot face publicitate,nu pot face nimic.Acum nu știu ce sa fac și am plătit deja a 2 a luna de chirie însă eu nu pot sa deschid salonul.Va multumesc pentru răspuns.
george-neagu, moderator
faptul ca spatiul e cu destinatie locuinta sau comercial e specificat in cartea funciara, pe care ar fi trebuit s-o cereti sau proprietarul s-o arate. daca in contract scrieti ca inchiriati un spatiu comercial, atunci va puteti indrepta impotriva proprietarului care v-a pus la dispozitie un spatiu impropriu. daca in contract scrie doar spatiu...e mai complicat. cereti o consultatie avocatiala si prezentati contractul si documentele puse la dispozitie de proprietar.