Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Notificare ANAF în 2017 pentru nedepunerea D 200 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Notificare ANAF în 2017 pentru nedepunerea D 200 2015-2016. Veniturile au fost obținute în 2010, cum pot rezolva situația?

”Cineva”, primeste anul acesta 2017, o notificare ANAF pentru nedepunerea formularului 200 pentru venituri obtinute din exploatare forestiera” pentru anul 2015/2016. Problema este ca, acesta a vandut prin act notarial intreaga masa lemnoasa de pe o suprafata de teren in 2010, cand asa cum prevedea contractul, a primit si banii in totalitate, deci un venit obtinut in anul 2010. Anul acesta, 2017, primeste aceasta notificare avand ca baza datele de la ocolul silvic, precum ca pe numele sau exista o exploatarea de masa lemnoasa de 100 mc in anul 2015. Persoana in cauza ... nu a obtinut de fapt NICI un venit pe 2015 pentruca, vandu-se intreaga masa lemnoasa in ”2010”, an in care a primit si banii in totalitate asa cum am aratat mai sus, Cum poate proceda pentru a iesi din situatie. A declara ca a obtinut venituri din exploatarea forestiera in 2015, ar insemna ca a ”vandut a doua oara lemnul !!!” cand de fapt, venitul obtinut a fost in anul 2010 pentru intreaga cantitate de masa lemnoasa. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Admin, administrator
pe respectiva notificare trebuie sa existe un nume si numar de contact, in partea de jos.
Luati legatura cu persoana care a emis notificarea, furnizati actele pe care le solicita si cam asta ar trebui sa fie tot. Cel mai bine solicitati si un raspuns scris, ca sa fiti sigur ca s-au facut acele modificari.
Daca nu datorati impozit si nici nu aveati obligatia sa depuneti declaratia 200, nu aveti de ce sa va faceti griji. Uneori se trimit notoficari pe baza informatiilor venite de la alte institutii, care nu mai sunt de actualitate sau contin erori.
AvTudor_com, utilizator
Problema este ca, persoana im cauza a obtinut venitul prin vanzarea intregii mase lemnoase ”pe picior”, in 2010 cand a obtinut si pretul pentru aceasta, cumparatorul a exploatat masa lemnoasa in numele vanzatorului ulterior in 2015/2016, dar fara ca acesta, vanzatorul sa obtina ”vreun venit in 2015/2016 pentruca, vandu-se lemnul pe picior in 2010. Aici este problema !!!.
Cum adică în numele vanzatorului? Exista un contract scris și o dovada de plata?
Proprietarele padurii, au vandut intreaga masa lemnoasa in anul 2010 cand, conform contractului au incasat intreaga suma de bani, urmand ca persoana care a cumparat sa exploateze lemnul. Venitul obtinut este pe anul 2010 dovedit cu datele contractului notarial. Cumparatorul a exploatat masa lemnoasa ”in numele proprietarelor” dar a facut aceasta abia in 2015/ 2016 pentru a-si recupera banii ”investiti” in anul 2010, cand a cumparat padurea - intreaga masa lemnoasa de pe acea parte de padure. Sigur ca nu exista nici o dovada de plata pe numele proprietarelor pentruca acestea au primit plata pentru intreaga masa lemnoase in anul 2010. In anul 2015 / 2016, cumparatorul si-a recuperat banii de pe lemnul exploatat doar ca, la ”ocolul silvic au fost inregistrare proprietarele cu exploatarea lemnului fara ca acestea sa ”mai primeasca bani”, Ocolul silvic a trimis datele cu exploatarea cantitatii de masa lemnoasa pentru anii 2015 / 2016 la ANAF cu datele proprietarelor, doar ca venitul obtinut a fost al cumparatorului. ANAF-ul ”vrea neaparat impozitul pe venitul obtinut de la ”proprietare doar ca acestea au obtinut venitul in anul 2010 cand au vandut intreaga masa lemnoasa din acea padure iar v enitul obtinut in anii 2015/2016 este de fapt al persoanei care a cumparat si exploatat masa lemnoasa din acea parcela de padure.