Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Locuiesc in casa parinteasca de 19 ani(imobil la bloc,confort 1 , decomandat) , timp in care sotia mea a fost tutore , curator prin Hot. Jud. pentru mama mea bolnava grad handicap 1 cu drept de insotitor.Anul acesta a decedat.In apartament am facut investitii majore inca din anul 2008 (cca.12.000 euro) pentru bunul confort al familiei, prin credit bancar de nevoi personale , acesta fiind scadent in anul 2019.Fratele meu doreste sa sa facem succesiunea si partajarea bunurilor ramase dupa parinti.Precizez ca tatal a decedat acum 19 ani si s_a facut dezbaterea succesorala si partajarea bunurilor.Imobilul a fost atribuit in totalitate mamei , prin Hot.Jud. , noi copiii primind sulte.Sultele nu au fost achitate , intervenind prescriptia.Intrebarea mea este daca din valoarea totala /la partajare(dupa decesul mamei noastre) se va tine cont de investitiile facute de mine.Adica , bunul imobil valoreaza X Roni , se scade investitia _care a dus la cresterea valorii imobilului_centrala termica , izolare interior/exterior,valoarea( noua )a instalatiilor electrice , sanitare , termopane,parchetare,tamplarie interioara ; valoarea rezultata , y sa o impartim in mod egal.Precizez ca am documente fiscale pentru toate investitiile.Fratele meu nu a contribuit cu nimic nici la imbunatatirile imobilului nici la cheltuielile ocazionate cu decesul mamei.
marcus68, utilizator
Se va tine seama,avet un drept de creanta ptr.sumele investite.