avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decizie luata de comitetul executiv al asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decizie luata de comitetul executiv al asociatie de proprietari

Buna seara,

Ne-am trezit la usa cu o firma de montat detectoare de gaz. Contracul a fost semnat de catre Presedinte si 3 din cei 5 membrii ai comitetului. De ce doar 3? Unul a refuzat si unul este decedat.... De doi ani nu s-au mai facut Adunari Generale. Nu am fost informati de deciziile asociatie in nici un fel. O parte din locatari refuza instalarea detectoarelor cu acesta firma din cauza pretului si a faptului ca dorim ca gazul sa se opreasca individual si nu pe toata coloana. Ce putem face? Asociatia refuza rezilierea cotractului cu firma respectiva. Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 24 Septembrie 2017
little_30devil, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:27, 25 Septembrie 2017
Conform dispozitii in vigoare adunarea generala a proprietarilor trebuie convocata in fiecare an de regula in primul trimestru
Chiar daca reprezentantii asociatiei nu convoaca adunare generala,legiuitorul a prevazut dreptul in favoarea proprietarilor ca acestia daca intrunesc coeficientul de 20% sa convoace adunare generala
detectoerele de gaz se instaleaza la nivelul fiecarui consumator
Fiecare consumator poate sa inchida gazul direct de la regualtorul individual

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Responsabilitate acoperire costuri detector gaze pentru apartament debransat Bibanash Bibanash Buna ziua, In blocul in care locuiesc, anvelopat si cu termopane din 2018, ~10% din apartamente sunt debransate de la coloana de gaze. Proprietarii acestor ... (vezi toată discuția)
Asociați Jimbolia Jimbolia O întrebare am intr-o asociație convocarea adunări generale o poate face oricine din Membri Fondatori sau ? Doar președintele asociației ?! (vezi toată discuția)
Refuz montare val3ros val3ros buna ziua...fac apel la bunavointa dumneavoastra pt a primii sfaturi legate de urmatorul caz.... ...asociatia de proprietari a fost notificata de Distrigaz ca ... (vezi toată discuția)