Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decizie luata de comitetul executiv al asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decizie luata de comitetul executiv al asociatie de proprietari

Buna seara,

Ne-am trezit la usa cu o firma de montat detectoare de gaz. Contracul a fost semnat de catre Presedinte si 3 din cei 5 membrii ai comitetului. De ce doar 3? Unul a refuzat si unul este decedat.... De doi ani nu s-au mai facut Adunari Generale. Nu am fost informati de deciziile asociatie in nici un fel. O parte din locatari refuza instalarea detectoarelor cu acesta firma din cauza pretului si a faptului ca dorim ca gazul sa se opreasca individual si nu pe toata coloana. Ce putem face? Asociatia refuza rezilierea cotractului cu firma respectiva. Multumesc
little_30devil, utilizator
Conform dispozitii in vigoare adunarea generala a proprietarilor trebuie convocata in fiecare an de regula in primul trimestru
Chiar daca reprezentantii asociatiei nu convoaca adunare generala,legiuitorul a prevazut dreptul in favoarea proprietarilor ca acestia daca intrunesc coeficientul de 20% sa convoace adunare generala
detectoerele de gaz se instaleaza la nivelul fiecarui consumator
Fiecare consumator poate sa inchida gazul direct de la regualtorul individual