Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea mostenirii

Acum 4 ani strabunica mea a murit, aceasta avand 3 copii ;unu decedat sí 2 in viata (cele doua persoane in viata au deschis dosarul la notar dar nici una nu s a mai prezentat )anul acesta a murit o sora ,a ramas doar bunica mea in viata ( mostenitor) ,nici una din surorile decedate nu au avut copii .va rog sa -mi spuneti ce pasi trebuie urmati si ce acte sunt necesare
Buna seara,
Strabunicii au fost mosteniti de cei trei copii.
Cei doi copii ai lor decedati, daca nu au avut descendenti care sa vina prin reprezentare atunci sunt mostenite de colateralii privilegiati conform prevederilor art. 976 Cod Civil.
Va trebui sa mearga bunica la un notar care-si are biroul pe raza judecatoriei pe a carei autoritate au avut ultimul domiciliu strabunicii cu TOATE actele de deces si de stare civila ale strabunicilor si surorilor ei si cu actele de proprietate ale bunurilor din masa succesorala ca sa se dezbata succesiunea.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator