avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate intabula pe baza de Hot.Jud
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate intabula pe baza de Hot.Jud

vreau sa va intreb, se poate intabula pe baza unei hotariri judecatoresti?
sau numai pe baza de titlu de proprietate?
Cel mai recent răspuns: ladaru , utilizator 10:31, 26 Ianuarie 2006
Categoric da. Vezi art.22 alin.3 din Legea 7/1996 a cadastrului si publicitatii imobiliare.
Mai mult decat atat, dreptul real dobandit printr-o hotarare judecatoreasca este opozabil tertilor si fara sa fie inscris in cartea Funciara (art.28 alin.2 din aceeasi lege), dar daca doriti sa dispuneti de acest drept (sa vindeti/donati etc), atunci e necesara inscrierea.
daca este o hotarare judecatoreasca constitutiva de drepturi - chiar aceasta reprezinta un titlu de proprietate.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept civil-mosteniri,drept de proprietate mi_kikol mi_kikol Buna ziua ! Intabularea unei locuinte are un anumit termen de executare?Se poate face oricand?La cat timp dupa intrarea in posesie a documentului care atesta ... (vezi toată discuția)
Inscrierea in cf nu este constitutiva de drepturi Irina S. Irina S. Ma ajutati va rog, sa gasesc in L:7/96 articolul din care sa reiasa ca inscrierea in CF nu este constituitva de drepturi? Multumesc. (vezi toată discuția)
Intabulare = inscriere cartea funciara? kamellya kamellya Vreau sa vand un teren si doresc sa stiu daca inscrierea in cartea funciara este acelasi lucru cu intabularea.Cumparatorul vrea sa-mi achite terenul si toate ... (vezi toată discuția)