Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate intabula pe baza de Hot.Jud
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate intabula pe baza de Hot.Jud

vreau sa va intreb, se poate intabula pe baza unei hotariri judecatoresti?
sau numai pe baza de titlu de proprietate?
Categoric da. Vezi art.22 alin.3 din Legea 7/1996 a cadastrului si publicitatii imobiliare.
Mai mult decat atat, dreptul real dobandit printr-o hotarare judecatoreasca este opozabil tertilor si fara sa fie inscris in cartea Funciara (art.28 alin.2 din aceeasi lege), dar daca doriti sa dispuneti de acest drept (sa vindeti/donati etc), atunci e necesara inscrierea.
daca este o hotarare judecatoreasca constitutiva de drepturi - chiar aceasta reprezinta un titlu de proprietate.
multumesc