avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Tragere de timp despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Tragere de timp despagubire RCA

Buna ziua! In urma cu aproximativ 3 saptamani am avut un accident auto.
Usor, pot spune fiind lovita doar bara din spate, despagubirea ar fii indeva la 10.000 de lei.
Dupa cateva zile am fost programat la constatator de daune, am dus masina, dansul a facut poze, hartiile, in maxim 10 minute totul a fost gata.
In aceeasi saptamana am m-am dus la reprezentanta cu dosarul eliberat de la asigurator si am lasat masina acolo.
Dupa 2 saptamani, cei de la reprezentanta ma suna ca, asiguratorul verifica dosarul si se sisteaza toate lucrarile la masina mea.
Intrebarea mea este urmatoarea: As putea face ceva presiune pe asigurator pt a se "misca" mai repede, FIINDCA am nevoie de masina, si peste 3 saptamani sunt programat la RAR.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 19:17, 28 Septembrie 2017
Puteti solicita pe calea amiabila urgentarea solutionarii dosarului de dauna. societatile de asigurare au dreptul sa isi faca propriile investigatii privind modul de producere a accidentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme despagubire asigurator ContSters211916 ContSters211916 buna ziua ..intr-o dimineata , un tip a intrat in mine , in spatele masini mele ..si mi-a avarit bara spate , stop spate , indoitura puternica sub stop , + ... (vezi toată discuția)
Dosar dauna rca nesolutionat Gabriela1111 Gabriela1111 Buna ziua, In decembrie 2016 am fost lovita de catre un autoturism ce nu mi-a acordat prioritate.Nu am chemat politia ci am completat amiabila. Proprietarul ... (vezi toată discuția)
Dilema procedura asigurare sebastian4hc sebastian4hc Buna ziua. Saptamana trecuta am avut un accident, am lovit o masina din spate, vina fiind in totalitate a mea. Am facut amiabila, masina avea radiatorul spart ... (vezi toată discuția)