Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Am un act de vanzare -cumparare intre parintii mei cu clauza de intretinere. Actul este facut in anul:1984 pe casa si 250 metri patrati(asa se facea la acea vreme ) ,iar ceilalti aprox; 1000mp sunt dati spre folosinta ,Parintii au decedat;unul in 2001 ,iar celalalt in 2006,Doresc sa vand aceasta casa ,dar m-am lovit de un impediment ,Titlul de proprietar pe acel loc de folosinta ,este pe numele tatalui ,iar casa ,,,pare a fi undeva in aer !!! Mostenirea nu a fost dezbatuta ,prin urmare trebuie rezolvata aceasta chestiune ,insa una din surori nu este in tara si nu vrea sa vina in tara ,dar nici sa dea o imputernicire spre a fi reprezentata la notar, Intrebarea este ,daca exista posibilitatea de a se face dezbaterea mostenirii in absenta ,considerand ca e de rea credinta ,ca accepta dezbaterea in lipsa ei si partea care i-ar reveni o cedeaza celuilat frate ? Va multumesc anticipat pentru raspuns si lamuriri
Trebuie vazut daca a acceptat mostenirea. Pana atunci, faceti rost de titlu pe restul de pamant.
Mostenirea nu s-a dezbatut,Titlul de proprietate asupra pamantului il am,dar e pe numele tatalui,deasemeni am actul de vanzare cumparare a imobilului cu cei 250mp aferenti, care este pe numele meu,
Vad ca aveti p parte din teren doar dat in folosinta... aveti titlu si pe aceia pana la urma?
Pe acel teren dat spre folosinta (la vremea respectiva ) exista titlu de proprietate ,dar e pe numele tatalui, Titlul de proprietate asupra terenului in discutie ,care este intravilan,este impartit cam asa : 575mp-vii; 400mp -arabil si 260mp-constructii,(=total =1235 mp ),In actul meu de vanzare -cumparare e trecuta casa ,compusa din trei camere, dependinte si 250mp,