Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum putem vinde niste bunuri imobile?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum putem vinde niste bunuri imobile?

Buna ziua, am nevoie de catava lamuriri intr-o problema legata de o mostenire.
Suntem 5 copii la parinti. Tata a decedat in 1984, la vremea aceea noi copiii fiind minori. Mama e inca in viata si din 1991 are titlu de proprietate pe toate bunurile imobile.
Intrebare: ea poate efectua o tranzactie de vanzare-cumparare doar cu titlul de proprietate? Mai e nevoie de prezenta noastra ca mostenitori?
Multumesc!
Exista constructii pe acel teren?
Da, exista. Pe acelasi titlu sunt trecute si suprafetele arabile si cele din intravilan si e specificata si suprafata construita (casa si dependinte)

Titlurile de proprietate se emit numai pe terenuri (ma refer la documentul galben cu margini albastre, unde scrie sus Comisia Judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor)
Nu exista titlu de proprietate pe constructii. De aceea am intrebat. De fapt, daca il cititi, nu o sa regasiti scris nimic de vreo constructie.
Poate aveti un alt act de proprietate, pe care il numiti generic "titlu".
Pentru constructii trebuie sa aveti autorizatie de construire/o sentinta civila/un contract (de vanzare cumparare/schimb/donatie/intretinere/un certificat de mostenitor etc.
In orice caz, daca titlul de proprietate pentru terenuri a fost emis pe numele mamei, da, poate instraina singura orice suprafata.
Daca pe terenul pe care doreste sa il vanda exista constructii, iar acele constructii au fost dobandite in timpul casatoriei cu tata, trebuie dezbatuta succesiunea.