Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legea încadrării imobilelor în cartea funciară
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legea încadrării imobilelor în cartea funciară

Bună ziua, o clădire nou construită, poate fi trecută în cartea funciară (aparthotel).? Sau o clădire de locuințe poate funcționa ca și "Hotel" sau Aparthotel"?
Farama Silviu a scris:

Bună ziua, o clădire nou construită, poate fi trecută în cartea funciară (aparthotel).? Sau o clădire de locuințe poate funcționa ca și "Hotel" sau Aparthotel"?

Constructie noua se poate nota in cartea funciara in baza datelor consemnate in proiectul tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,proces verbal receptie finala
Mulțumesc. Situația unei clădiri de locatari, (4 garsoniere și 6 apartamente) este posibilă desfășurarea activității unui hotel?. Mulțumesc. ynocentta a scris:

Constructie noua se poate nota in cartea funciara in baza datelor consemnate in proiectul tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,proces verbal receptie finala

Se poate schimba destinatia constructiei,numai dupa obtinerea avizelor si autorizatiilor legal prevazute pentru obiectul respectiv de activitate
Sunt necesare avize de la primarie,autoritatea de sanatate publica registrul comertului,etc