avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legea încadrării imobilelor în cartea funciară
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legea încadrării imobilelor în cartea funciară

Bună ziua, o clădire nou construită, poate fi trecută în cartea funciară (aparthotel).? Sau o clădire de locuințe poate funcționa ca și "Hotel" sau Aparthotel"?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:56, 29 Septembrie 2017
Farama Silviu a scris:

Bună ziua, o clădire nou construită, poate fi trecută în cartea funciară (aparthotel).? Sau o clădire de locuințe poate funcționa ca și "Hotel" sau Aparthotel"?

Constructie noua se poate nota in cartea funciara in baza datelor consemnate in proiectul tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,proces verbal receptie finala
Mulțumesc. Situația unei clădiri de locatari, (4 garsoniere și 6 apartamente) este posibilă desfășurarea activității unui hotel?. Mulțumesc. ynocentta a scris:

Constructie noua se poate nota in cartea funciara in baza datelor consemnate in proiectul tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,proces verbal receptie finala


Se poate schimba destinatia constructiei,numai dupa obtinerea avizelor si autorizatiilor legal prevazute pentru obiectul respectiv de activitate
Sunt necesare avize de la primarie,autoritatea de sanatate publica registrul comertului,etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea de destinatie si cartea funciara !!! Anjelique Anjelique In urma cu 11 ani , impreuna cu sotul meu ( actualmente ex ), am construit o statie service auto , care din lipsa de fonduri nu a mai putut fi pusa in ... (vezi toată discuția)
Vânzare imobil cu modificari andamanea andamanea Bună ziua! Vreau sa vând un imobil care a suferit modificări făcute de fostul proprietar, adică într o garsoniera confort 3, a construit o baie și ... (vezi toată discuția)
Magazie transformata in casa danielrot danielrot Buna ziua, In urma cu vreo 15 ani am cumparat o cladire din caramida, foarte solida, folosita de comunisti drept magazie de cereale. Am transformat-o in casa, ... (vezi toată discuția)