Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... presedinte cu imputernicire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

presedinte cu imputernicire

Poate fi ales presedinte sau membru in comitetul executiv, cu imputernicire, fiul unui proprietar , proprietar care s-a mutat in provincie?
Conf.Legii 230/2007 presedintele asociatiei de proprietari poate fi doar un proprietar titular de contract ; valabil si pt.membrii comitetului executiv
ileanaileana, utilizator
Asociația de proprietari nu este monarhie , reprezentanții Comitetului Executiv inclusiv președinte sunt aleși de Adunarea Generală .In cazul in care președintele nu iși poate exercita funcția acesta poate numi un reprezentant din C.E. care poate prelua funcția pe o perioadă de 90 zile după care se fac alegeri pt. ocuparea postului .