Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor contabil - refuz predare acte
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

contabil - refuz predare acte

are drepul legal,un contabil sa-mi retina actele,daca eu nu mai vreau sa lucrez cu el?
Binenteles ca nu. Dragoste cu forta nu se poate.
desi nu mi-a taiat nici-o chitanta la bani pe care i-am platit lunar,refuza sa-mi dea actele ,pt ca nu i-am platit ultimele doua luni.cum il pot convinge ca nu are nici-un drept asupra acestor documente?
va cer ajutor,cat mai urgent.nu stiu cum sa-l fac sa-l,conving sa-mi dea actele,pt ca am mare nevoie de ele,in vederea obtinerii unui credit.a profitat de noi folosindu-ne la construire propriei locuinte,evaluandu-ne munca la o suma modica,iar acum se foloseste de documentele firmei pt ai termin acesta lucrare.
Platiti-i ultimele doua luni daca a prestat vreo activitate pentru firma dvs.! Din postarea dvs am inteles ca acesta este motivul pentru care va retine actele.
buna ziua. eu aveam o datorie de 1900 lei la contabil (salariul pe 12 luni)am discutat cu el sa-i renovez casa in schimbul banilor si diferenta din lucrare la sfarsit.eu am efectuat lucrari de constructii in valoare de 2900.neintelegerea mea cu contabilul a pornit de la faptul ca el vrea cu 1900 de lei sa faca toata casa.eu am renuntat sa mai lucrez deoarece consider ca nu e corect.in cazul acesta nu vrea sa-mi dea actele,evalundu-mi lucrarea la 500 lei cerandu-mi diferenta pana la 1900 lei..deci nu am semnat nici un contract cu el si nu m-ia emis niciodata chitanta.cum pot face sa recuperez actele(bilant,balanta)? are dreptul sa-mi retina atele ptr. acest motiv?ce sa fac in situatia asta? va multumesc