avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, locul dezbaterii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, locul dezbaterii

Buna ziua ,
Trebuie sa fac succesiunea dupa bunica mea ,matusa mea nu doreste acest lucru stiu ca trebuie sa actionez in instant.
Matusa mea are domiciliul in Bucuresti eu in Prahova si ultimul domiciuliu al bunici in judetul Calarasi in cazul asta unde ma pot adresa?
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2017
Schuster, utilizator
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:43, 1 Octombrie 2017
Daca nu matusa nu doreste sa faca succesiunea , trebuie sa va adresati instantei de judecata.Cererea este de competenta exclusiva a instantei celui din urma domiciliu al defunctului.[Art.118(1)NCPC]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pamant stelieli stelieli Se pot face acte notariale pe pamant dintr un judet in altul ? (vezi toată discuția)
succesiune in judetul buzau ghbala ghbala Se poate deschide dosar de succesiune in Bucuresti cu toate persoanele din Bucuresti , bunurile in discutie fiind in judetul Buzau ? (vezi toată discuția)
Buna ziua! următoarea problema: certificatul de moștenitor ... petretalpeanu petretalpeanu Buna ziua! Următoarea problema: Certificatul de moștenitor scos la domiciliul defunctului fără ieșirea din indiviziune. O parte din moștenitorii ai ... (vezi toată discuția)