avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pamant

Se pot face acte notariale pe pamant dintr un judet in altul ?
Cel mai recent răspuns: stelieli , utilizator 15:10, 16 Aprilie 2018
Ce fel de acte?
Buna ziua !Bunicul meu a decedat iar mama si matusile mele doresc sa si faca titlurile de proprietate. Mama este din Ialomita iar pamantul este in Calarasi.
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunilor se poate face doar;
- pe cale notariala la un notar care-si are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire au avut ultimul domiciu defunctii
- pe cale judecatoreasca la judecatoria sub a carei acoperire au avut ultimul domiciliu defunctii.
In consecinta actele de succesiune se vor incheia, indiferent de calea aleasa, pe raza judecatoriei din jud Calarasi pe a carei raza au avut ultimul domiciliu defunctii.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunic.
Nu are importanta unde sunt bunurile si nici domiciliul mostenitorilor.
Competenta teritoriala in materie de mosteniri apartine oricarui birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Mai exact, mostenirea trebuie facuta in localitatea unde locuia bunicul.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters134265 ContSters134265 Bunica si cei 5 mostenitori directi trecuti pe titlul de proprietate pentru un teren extravilan, au decedat. Doi mostenitori directi au avut ultimul ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune sonya_67 sonya_67 Aş dori un sfat în legatură cu următorul caz: un prieten în vârstă de 55 de ani locuieşte în casa ce a aparţinut bunicilor din partea mamei. În urma ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor gabriella1065 gabriella1065 Vreau sa obtin certificatul de mostenitor , am intrebat la 3 notari si fiecare mi-a spus alte acte . Problema este ca pentru a obtine certificatul de ... (vezi toată discuția)