Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pamant

Se pot face acte notariale pe pamant dintr un judet in altul ?
Ce fel de acte?
Buna ziua !Bunicul meu a decedat iar mama si matusile mele doresc sa si faca titlurile de proprietate. Mama este din Ialomita iar pamantul este in Calarasi.
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunilor se poate face doar;
- pe cale notariala la un notar care-si are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire au avut ultimul domiciu defunctii
- pe cale judecatoreasca la judecatoria sub a carei acoperire au avut ultimul domiciliu defunctii.
In consecinta actele de succesiune se vor incheia, indiferent de calea aleasa, pe raza judecatoriei din jud Calarasi pe a carei raza au avut ultimul domiciliu defunctii.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunic.
Nu are importanta unde sunt bunurile si nici domiciliul mostenitorilor.
Competenta teritoriala in materie de mosteniri apartine oricarui birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Mai exact, mostenirea trebuie facuta in localitatea unde locuia bunicul.
Multumesc!