Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reguli de conviețuire până la divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reguli de conviețuire până la divorț

Ce se poate face pana la divort atunci cand intervine o comportare din partea sotului cu jigniri,tipete,amenintari ,violente verbale si fizice,instaurand o atmosfera de teroare.Va multumesc mult!
Admin, administrator
Acest soţ poate fi părăsit, adică soţia să-şi ia lucrurile şi să se mute unde poate.Dacă există şi copii, este indicat să-şi ia copiii cu dânsa.
...si daca nu are unde sa se mute...?am crezut ca voi primi un raspuns concret im raport cu legislatia respectiva,mai concret,.nu sunt copii si nu poate parasi casa,!
Poate cere la judecatorie emiterea unui prdin de restrictie si protectie, evacuarea sotului violent ca masura de protectie. Masura e una provizorie.
A cui e casa ?
Casa este bun comun.
Va trebui sa cereti si paratajul, mai devreme sau mai tarziu pt ca si daca obtineti un ordin de restrictie, are caracter provizoriu, cateva luni.
Sigur ca daca se comporta la fel, veti cere iarasi, dar asta inseamna sa o luati de la capat.