avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca sotul m a inselat,m a batut,m a jignit si m a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca sotul m a inselat,m a batut,m a jignit si m a umilit pot sa plec cu bebelusul din casa?

buna ziua.....am si o problema si va rog sa ma ajutati......sunt maritata de un an jumate si am o fetita de 7 luni... relatia cu sotul s a inrautatit incet incet....de la vorbe urate a ajuns la umilinte,la batai nu foarte grave....dar batai,tipete,etc...totul din cauza geloziei lui nejustificate....m am saturat si am hotarat sa plec impreuna cu fetita....si el a fost de acord sa plecam....intr un final,dar nu mi a dat nimic in scris.,...mentionez ca locuinta unde stateam este a unui frate de al lui plus k nu erau conditii pt un copil.iar eu acum ma mut in chirie si ma angajez.....bani de divort nu am,iar el ma ameninta intr una k n am sa mai lucrez nicaieri k imi ia fata....si in plus am inteles k nu pot sa o dau la cresa decat cu semnatura lui.....mentionez k nu am nici o ruda la care sa apelez si nu stiu cum sa am grija de fata.....nici lui nu pot sa i o las deoarece este un iresponsabil,am fost si la politie si am facut plangere,dar nu am facut decat sa l starnesc si mai mult....cu amenintarile lui....imi puteti spune ce variante am ce pot sa fac daca poate sa ne faca el ceva.....va rog frumos.....si va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters98240 , utilizator 14:19, 22 Aprilie 2010
puteti sa plecati ca nu e bine nici pt copil,treb sa divortati si sa faceti si act incredintare minor,contactati un avocat sa va ajute.Succes!
va multumesc mult...totusi pt avocat nu mi trebuie bani?iar in momentul de fata ....am plecat de acasa si intr un fel m a si dat afara fara nici un ban,doar cu hainele de pe mine,,,,si cateva hainute pt fetita.....
In primul rand , ganditi-va unde puteti sta , pentru moment (presupun ca , din cauza atmosferei tensionate, nu doriti reintegrarea in spatiul conjugal , asa incat sa promovati o asemenea actiune).
O varianta posibila e evacuarea sotului si revenirea dumneavostra la domiciliu.
Altminteri , trebuie sa gasiti un loc unde puteti ramane o perioada de timp insemnata, pana la clarificarea acestor relatii de familie.
Puteti amana divortul (si partajul , care poate fi facut oricand ) pana veti avea resurse materiale.
(fara o buna aparare exista si posibilitatea unei pierderi, in privinta evaluarii corecte a situatiei de fapt).
Pentru protectia dumneavoastra si a copilului sunteti indreptata sa plecati, sa respingeti orice act de violenta ( sa nu va ganditi , vreodata , la motivul invocat pentru divort , anume parasirea domiciliului conjugal ).
Intr-o ora de consultanta puteti afla mai multe aspecte cu privire la efectele desfacerii casatoriei prin divort.


Succes.;)
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In cazul dumneavoastra, pentru ca nu aveti unde sa locuiti, ar fi bine sa apelati la un centru de protectie a victimelor violentei domestice.
Am gasit cateva adrese, poate va sunt utile:
Bucuresti - Polimed - Apaca, tel. 021/410.00.92;
Bucuresti - Fundatia Sensiblu, 021/301.74.74;
Bucuresti - Asociatia Diaconia, 031/337.49.80, adapost finantat de Patriarhia Romaniei;
Bucuresti - Centrul Pilot de Asistenta si Protectie a Victimelor Violentei in Familie - tel. 021/983;
Bucuresti- Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului sector Centrul de protectie pentru copilul victima a violentei, tel. 021/9852;
Bucuresti - Centrul de Informare si Consultanta pentru Familie, 021/313.25.05;
Bucuresti - DGASPC sector 3 - Centrul maternal, telefon 021/346.69.49
Mai multe informatii sau daca nu sunteti din Bucuresti gasiti aici si adresele pentru alte localitati: [ link extern ]
Cu respect,
Mihaela Popa


Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
ContSters98240, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sot violent care ma ameninta cu moartea elena3 elena3 va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in cazul in care sotul meu ma bate si fug de acasa de frica sa nu ma omoare, solicit politia la 112?este o persoana foarte ... (vezi toată discuția)
Iertare sau divort olgutza_83 olgutza_83 Buna ziua, Doresc sa imi expun situatia prin care am trecut in seara zilei de 24.03.2012. In seara aceea am fost lovita cu mainile si picioarele de catre ... (vezi toată discuția)
Strategie.fuga sotiei cu fetita. ALEX1111 ALEX1111 acuma o lun m-am trezit cu fratele la sotia mea cu politia la poarta dupa ce a sunat la112 si a venit cu politia locala sa ea fetita sa plece fara sa se ... (vezi toată discuția)