Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intervenirea prescriptiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intervenirea prescriptiei

Va rog, puteti sa ma ajutati cu un temei legal pentru o cerere de constatare a prescriptiei datoriilor (3 ani) ? Cum sa exprim corect fata de judecator aceasta cerere? Sa o pun ca pe o exceptie?

Multumesc.
Doriti sa depuneti o actiune in constatare? Sau trebuie sa formulati intampinare sau contestatie la executare?
Formulez intampinare. Am scris dar nu stiu daca e corect: rog instanta sa constate interventia prescriptiei extinctive a sumelor pretinse de reclamanta ....E corect asa? Mai trebuie sa pun si temeiul legal. Multumesc.
Intervenita nu interventia. A dreptului, nu a sumelor. Da, intampinarea trebuie motivata in fapt si in drept si in plus trebuiesc aratate dovezile cu care va aparati impotriva fiecarui capat de cerere.
Prescriptia poate fi invocata pe cale de exceptie.

Prescriptia este o exceptie dirimanta si absoluta, adica daca constata prescriptia instanta va respinge actiunea ca prescrisa fara a mai intra pe fondul cauzei.Conf.art.2517 NCC"Termenul prescriptiei este de 3 ani,daca legea nu prevede un alt termen."