Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura

Buna ziua. As dori sa aflu daca exista vreo cale legală prin care tatăl fetiței sa fie obligat sa imi acorde acceptul ptr a părăsi tara.mentionez faptul ca refuză categoric o colaborare amiabilă în favoarea fetiței. De la despărțire din 2010 nu s- a mai interesat vreodată de copila si ii achita o pensie alimentara de 216 ron stabilită tot in 2010.având in vedere ca nici măcar nu stie cum arata fata de la vârsta de 1 an si 7 luni ar fii un atu pentru mine?
andreeaandreea, utilizator
Dacă aţi fost căsătoriţi legal, divorţul din 2010 se solda cu încredinţarea minorului.
Dacă nu aveţi nici o hotărâre judecătorească privind încredinţarea sau autoritatea părintească, în condiţiile refuzului tatălui de a semna procură, puteţi cere suplinirea semnăturii sale pentru paşaport, pentru ieşirea din ţară, prin acţiune în instanţă. Acolo, trebuie să dovediţi refuzul său nejustificat cu probe.
Multuesc frumos pentru raspuns. Sa inteleg ca as avea vreo sansa sa am castig de cauza daca demonstrez lipsa totala de interes fata de fetita?
Trebuie sa faceți cerere în instanta pentru suplinirea acordului tatălui minorei.
Sa inteleg ca asa avea sanse sa castig? Daca este o sansa minima atunci ma adresez justiției.e inuman sa se foloseasca de acest "drept"ptr a - si bate joc in continuare.
Vă spuneam că trebuie să dovediţi refuzul lui de a vă da procură. Asta înseamnă să-i scrieţi mail sau sms prin care să-i cereţi, să-i spuneţi că vreţi să mergeţi cu minorul...., că e în interesul copilului să meargă cu dvs., etc.Aveţi nevoie de refuzul său scris sau refuzul în faţă de martori, poate merge şi înregistrarea telefonică.
Nu interesează pe nimeni că nu a văzut copilul 10 ani sau 20 de ani, vă trebuie doar dovada refuzului său.