Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBARE NUME MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBARE NUME MINOR

Am divortat acum doi ani, iar in timpul divortului, din alta relatie a rezultat un copil.La data nasterii copilului, divortul nefiind pronuntat, copilul poarta numele celui cu care am fost casatorita.In hotararea de divort nu apare ca avand copil, iar nici tatal natural al copilului nu vrea sa recunoasca minorul.
Care este procedura, daca este posibila, pentru trecerea minorului pe numele meu de fata, avut anterior casatoriei?Va multumesc.
Buna seara
Nu exista o asemenea solutie decta schimband administrativ numele minorului dar in acte la rubrica tata va figura fostul sot.
Cum se poate schimba, administrativ, numele copilului, vreau sa plec cu copilul din tara.