Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vinderea produselor finite DUPA infiintarea unei I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vinderea produselor finite DUPA infiintarea unei I.I.

Doresc sa infiintez o I.I. in curand, prin care sa vand magneti de frigider personalizati, creati de mine personal. Am cumparat deja materia prima de pe 2 site-uri, iar dovada achizitiei acestora o detin.
Pot vinde produsul finit DUPA infiintarea I.I.-ului?
Avand in vedere ca in contabilitate (Registrul-jurnal de incasari si plati) voi inregistra 2 facturi cu datile anterioare infiintarii I.I.-ului?
Sau daca nu pot inregistra cele 2 facturi (invechite), atunci daca vand produsele finite, cum dovedesc ca au "venit" de undeva si nu le-am "furat"?
Pentru a avea incasari din produse, trebuie demonstrata achizitia materiei prime sau a produsului de comercializat, chiar daca abia as incepe activitatea I.I.-ului?
In aditie, ce coduri CAEN ar trebui sa aiba I.I.-ul daca este producator de magneti de frigider personalizati, dar este totodata si vanzatorul acestor magneti (online)?
Multumesc.
AndreeaA. a scris:

[...] in contabilitate (Registrul-jurnal de incasari si plati) voi inregistra 2 facturi cu datile anterioare infiintarii I.I.-ului?
[...]

Nu se poate emite factura pe o firma cu o data anterioara infiintarii ei.
Iulian MANEA, Contabil